Cumhuriyet Kadınları Derneği Bodrum Şubesi

Yerli Malı ve Tutum Haftası Etkinliği

Derneğimiz üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen Yerli Malı ve Tutum Haftası Etkinliğimizde yapılan konuşma metni ve etkinlik fotoğrafları aşağıda sunulmuştur.

Sayın Misafirlerimiz;
CUMHURİYET Kadınları Derneği Bodrum Şubesinin DİRMİL, GERİŞ, YALIKAVAK Muhtarları ile birlikte düzenlediği yerli malı ve tutum haftası etkinliğine hoş geldiniz.
Çoğumuzun bildiği gibi bu hafta 1946 yılından beri yılın 12-18 Aralık günleri arasında kalan günlerde kutlanmaktadır. Amaç tüketimde yerli malların tercih edilmesi ve insanların parasını,eşyasını ve zamanını tutumlu kullanmasını özendirmektir. Okullarda yapılan etkinliklerde yeni nesillere yerli malı kullandırılmaya özendirilir. Ancak ülkemiz uzun zamandan beri neoliberal piyasa uygulamaları nedeniyle bir tüketim toplumuna dönüştürülmüştür. Yerli üretici yok hale gelmiş,toplumun ihtiyaçları neredeyse dışarıdan temin edilmeye başlanmıştır
Halbuki hiçbir ülke yoktur ki kendi üretimi olmadan kalkınmış olsun.
Ulu Önderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ‘ün dediği gibi ,”savaş meydanlarında kazanılan zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa bağımsızlıktan söz edilemez”
Bu nedenle acilen üretim ekonomisinin canlandırılması için üretimi ve üreticiyi destekleyecek yasaların çıkarılması gerekmektedir.
Aksi takdirde dışarıdan ithal edilen ve nasıl üretildiğini bilmediğimiz ürünleri kullanmaya devam etmek zorunda kalacağız. Ve bu durumda bağımsızlıktan söz edemeyeceğiz.
Bu yıl toplumun çeşitli kesimlerinde farkındalığı yaratmak için pek çok etkinlik düzenlenmiş ve düzenlenmektedir. Bizlerde sorunun çözümüne bir katkıda bulunmak istedik.
Önümüzdeki yıl katılımcıların daha da çoğalacağını dileyerek bu etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyor,
“YERLİ MALI YURDUN MALI” diyerek yerli malı ve tutum haftanızı kutluyoruz.